ENC

ENC
to Europejska Sieć Wspólnot (chrześcijańskich).

Wspólnoty należące do ENC:

 • są nowym typem wspólnoty (niektórzy nazywają je "wspólnotami trzeciej drogi")
 • pochodzą z całej Europy - wschodniej, centralnej i zachodniej
 • mają za sobą różną historię i różnorodny charakter
 • mają swe korzenie w Odnowie w Duchu Świętym
 • są (obecnie) przede wszystkim katolickie. Pragniemy jednak, by
 • coraz większa ilość protestantów, prawosławnych i "wolnych" chrześcijan dołączyło do naszych szeregów. Mamy na myśli zarówno poszczególnych członków, jak i całe wspólnoty.

ENC jest otwarta na przyjmowanie nowych członków i wspólnot

Więcej o ENC:

Wartości ENC: siedem "C"

Wspólnoty należące do sieci ENC przyjmują 7 zasad-wartości, które wyznajemy wspólnie. W języku angielskim wszystkie zaczynają się na "c", stąd określenie "7C".
Jesteśmy więc:

 1. Chrystocentryczni - Christ-centered. Wyznajemy, że Jezus - Głowa Kościoła - jest również Fundamentem i Kamieniem Węgielnym naszych wspólnot. Poddanie Mu się całym sercem stanowi podstawę naszego wspólnego życia.
 2. Powołani - Called. Wierzymy, że sam Bóg nakazał nam utworzenie naszych wspólnot oraz, że ma On szczególne i innowacyjne plany dla każdej z naszych grup.
 3. Sprzymierzeni - Committed. Poddajemy się powołaniu Bożemu i obiecujemy podtrzymywać nasze wspólne wartości oraz wizję dla naszych grup. Chcemy starać się o dobro i duchowy wzrost naszych wspólnot oraz budować zdrowe, długotrwałe relacje między członkami naszych grup.
 4. Charyzmatyczni - Charismatic. Poddajemy się prowadzeniu Ducha Świętego i zachęcamy wszystich członków naszych wspólnot do odkrywania i wykorzystywania wszystkich danych im przez Boga "darów". Obejmują one zarówno naturalne zdolności, jak i twz. "dary łaski" (charyzmaty).
 5. Troskliwi - Caring. Jako wspólnoty pragniemy w naszym życiu i posłudze odzwierciedlać Boże serce pełne współczucia dla całej ludzkości. W związku z tym jesteśmy oddani temu, aby odpowiadać na duchowe i fizyczne potrzeby członków naszych wspólnot oraz osób spoza naszych grup. Uznajemy ważność istnienia w naszych wspólnotach struktur (dusz)pasterskich, które umożliwiają nam lepiej opiekować się sobą nawzajem.
 6. Złączeni - Connected. Uważamy, że nasze wspólnoty stanowią część większej "rodziny" chrześcijan. Zachęcamy członków naszych wspólnot do tego, aby podtrzymywali zdrowe relacje i żywe więzi ze swoimi rodzinami, znajomymi, społecznościami, kościołami oraz - w sensie ekumenicznym - całym Ciałem Chrystusa.
 7. Otwarci i wszechstronni - Comprehensive. Staramy się być otwarci przez przyjmowanie do naszych szeregów chrześcijan niezależnie od płci, wieku, stanu cywilnego, czy Kościoła, z którego się wywodzą. Wierzymy, że Ewangelia nakazuje nam otwierać się w naszej posłudze na świat przez gotowość bycia "solą i światłem" we wszystkich dziedzinach życia naszego społeczeństwa.

© macminer. Ostatnia modyfikacja: 13.11.2003 22:29