Przewodnik po materiałach dla wspólnot: programy i inne pomoce elektroniczne

Bible Illustrator (v.3 Deluxe). Jest to program (w jęz. angielskim), zawierający "ilustracje", tzn. przykłady, powiedzonka, anegdoty nadające się do zilustrowania przekazywanych treści - czy to podczas konferencji, kazania czy też spotkania w małej grupie. Istnieje sporo drukowanych zbiorów przykładów, a także kilka konkurencyjnych zbiorów elektronicznych - ten jednak jest zapewne najbogatszy (40.000 przykładów). Integruje się z elektroniczną Biblią w formacie QuickVerse (do kupienia osobno). Posiada zaawansowane możliwości wyszukiwania przykładów, a także tworzenia własnych baz danych (lub dołączania własnych przykładów do baz istniejących). Zdecydowanie polecam. Można go kupić tutaj lub tutaj.

Quickverse. Wersja 7 lub 8 (Deluxe). Quickverse to program-kombajn do czytania i studiowania Biblii. Jest on jednym z kilku (konkurenci: BibleWorks, Nelson e-Bible, BibleSoft PC Study Bible, Ilumina, Logos X Bible Study Lib., Theophilos, Online Bible) - w moim przekonaniu najlepszym, obok BibleWorks oraz Theophilosa. Jego atutem w stosunku do konkurencji jest olbrzymia ilość opracowań biblijnych - m.in. komentarze, encyklopedie i słowniki, konspekty, podręczniki. Mniej koncentruje się na zagadnieniach lingwistycznych (w przeciwieństwie do BibleWorks, w którym lingwistyka jest najmocniejszą stroną), bardziej na sensie i treści Biblii. Jest w całości w języku angielskim (nie licząc opcjonalnego greckiego NT), nie posiada innych tłumaczeń Biblii poza anglojęzycznymi (kilkanaście wersji!). Wersja 8 pojawiła się dopiero pod koniec 2003 r. i jest jeszcze nieco niedopracowana (zwłaszcza boli ciężkawy interfejs oparty na Internet Explorerze 6). Wersja 7 natomiast ma bardzo oszczędny interfejs, dzięki czemu nie obciąża komputera - udało mi się ją uruchomić i całkiem wygodnie pracować na komputerze Pentium 120/16MB RAM, 520 MB HD. Poszczególne pomoce mogą być przekopiowane na twardy dysk, mogą jednak również działać bezpośrednio z CD (wersja Deluxe zawiera 4 CD). Jest to dobre rozwiązanie i nawet w przypadku pracy z CD nie jest denerwująco wolne. Rzecz jasna wszystkie zasoby są zindeksowane, tak więc wyszukiwanie wyrazów lub fraz trwa moment. Można dosłownie w jednej chwili przeszukać ponad setkę grubych komentarzy, słowników i encyklopedii. Jeśli interesuje cię historia Kościoła, tło czasów biblijnych, postacie biblijne, teologia biblijna lub apologetyka - znajdziesz tu stosowne pomoce.

Biblie dla urządzeń przenośnych (palmtopów). Jedyna w pełni spolszczona Biblia dla palmtopów to "Biblia" oparta o http://palmbible.sourceforge.net. Zawiera (nieoficjalnie) tłumaczenie Biblii Tysiąclecia, a także inne (w kilkunastu językach). Umożliwia wyszukiwanie tekstu (czyli zastępuje tradycyjną konkordancję), wyświetlanie tekstu w postaci interlinearnej (przydatne dla porównania np. tłumaczenia z oryginałem). Tłumaczenia angielskie sprzężone są z komentarzami i słownikami biblijnymi, a także konkordancją (numerami) Stronga. Program działa dość szybko, choć np. wyszukiwanie jest znacznie wolniejsze niż w programach konkurencyjnych. Jego atutem jest natomiast spolszczenie interfejsu i darmowość.
Szczegółowe recenzje i porównanie konkurencyjnych Biblii dla komputerów przenośnych znajdziesz tu: http://www.handheldministry.org/palmreviews/bibles.html. Cały serwis Handheld Ministry poświęcony jest wskazaniu, jak można wykorzystać palmtopy w duszpasterstwie czy życiu wspólnoty.


macminer